image001.png 

 

 

Rekolekcje wielkopostne

 

Śpiewający z Biskupem

 

W dniach 14 – 17 marca br. odbyły się w pieszyckiej parafii pw. św. Antoniego z Padwy rekolekcje wielkopostne. Słowo Boże wygłosił JE ks. biskup Antoni Długosz, doskonale znany z programu „Ziarno” emitowanego przez Telewizję Polską.

 

  Wspomniany kapłan poprowadził również rekolekcje w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej dla klas I – III,  w dniach 15 i 16 marca br. Najmłodsi uczniowie aktywnie i radośnie uczestniczyli w spotkaniach wielkopostnych: uważnie słuchali, odpowiadali na zadane kwestie i zadawali pytania oraz przeuroczo śpiewali. JE ks. biskup Antoni Długosz pierwszego dnia skupił się na IV przykazaniu z dekalogu: „Czcij Ojca swego i Matkę swoją” w kontekście rodziny i szkoły. Następnego dnia omówił rodzaje spotkań z Jezusem Chrystusem – Synem Boga Żywego: na modlitwie, katechezie i na Mszy Świętej. Młodsi uczniowie mogli osobiście poznać osobę JE ks. biskupa Antoniego Długosza: Jego entuzjazm, energię i miłość do Bliźniego. Dlatego śpiewająco podziękowali za przybycie do Pieszyc wręczając własnoręcznie wykonane dowody wdzięczności.

 

   Klasy starsze IV – VIII były zaproszone w dniach 15 – 17 marca br. do świątyni, gdzie JE ks. biskup omówił podobne rozważania, zaadresowane w sposób szczególny do młodych ludzi, którzy przeżywają trudny okres dojrzewania. Porównał swoje doświadczenia życiowe do czasów współczesnych, podczas których relacje międzyludzkie zanikają. Zapracowani rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci, z tego powodu zdarzają się coraz częstsze ucieczki w nałogi i uzależnienia. Dlatego tak ważna jest spowiedź, rozmowa z kimś bliskim, przyjacielem, pedagogiem czy psychologiem. Jednak rozmowa z Jezusem może nas naprawdę oczyścić i dodać nam energii i nowych sił. Nic bowiem nie zastąpi Jego miłości w sakramentach. To właśnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii mogli skorzystać uczniowie klas IV – VIII podczas ostatniego dnia rekolekcji 17 marca br. Wtedy też reprezentanci klas starszych podziękowali rekolekcjoniście za obecność i wygłoszenie Słowa Bożego. Tegoroczne rekolekcje przygotowały nas się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Oby pozostał w nas jak najdłużej ślad Bożej Miłości, który będzie dla nas wsparciem, opoką i skałą w trudnych chwila zwątpienia czy trudnościach naszego życia.  

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

ANIA WYSZKONI W NASZEJ PARAFII

 

   Do niecodziennego wydarzenia doszło 26 stycznia w parafii św. Antoniego w Pieszycach. A mianowicie na scenie zbudowanej tuż przed ołtarzem swoją obecnością zaszczyciła nas Ania Wyszkoni, znana i lubiana polska piosenkarka.

 

   Dochód z koncertu przeznaczony jest na renowację zabytkowych 43- głosowych organów w naszym kościele, które milczą już od szeregu lat. Całkowity koszt ich naprawy wynosi około miliona złotych. Parafii nie stać na tak ogromną inwestycję, w związku z tym co jakiś czas organizowane są inicjatywy, które mogą wspomóc ten cel.

 

  Głównym organizatorem wydarzenia była nasza Parafia przy współpracy z Panią Burmistrz Dorotą Konieczną-Enözel i z Urzędem Miasta i Gminy Pieszyce. A koordynacją całego koncertu zajmował się Ks. Proboszcz Edward Dzik wraz z Panem Radosławem Traczem.

  Gwiazda przyjechała do naszego kościoła z koncertem, podczas którego w przepiękny sposób wykonała kolędy oraz kilka piosenek z własnego repertuaru. Kościół podczas koncertu wypełniony był po brzegi, uczestniczyli w nim nie tylko nasi parafianie ale i wiele przyjezdnych gości. Wszystkich na początku przywitał nasz ks. proboszcz Edward Dzik.

 

  Ani Wyszkoni towarzyszył zespół, z którym koncertuje. Publiczność także włączyła się do wspólnego śpiewu. Piosenkarka dzieliła się również osobistymi przeżyciami oraz wartościami, które wyznaje w swoim życiu. Całe niedzielne popołudnie w naszej świątyni upłynęło beztrosko i w świątecznym nastroju. Nie obyło się także od łez wzruszeń.

 

  Koncert Ani został nagrodzony ogromnymi brawami i owacjami na stojąco. Na pewno na bardzo długo zostanie w naszej pamięci i w naszych sercach.

 

  Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego parafialnego wydarzenia.

 

Kasia Duma

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

CRISTOTECA

 

   Przed nami wzmożony czas imprez karnawałowych, które coraz bardziej zbliżają nas do okresu Wielkiego Postu. Również nasza parafia Świętego Antoniego nie zapomniała o swojej młodzieży i w dniu 25 stycznia w Pieszyckim Centrum Kultury zorganizowała pierwszą dyskotekę pod nazwą „Cristoteca”.

 

   Ks. proboszcz Edward Dzik zaprosił na to wydarzenie wodzirejów z Dolnośląskiego Bractwa Wodzirejów Freak Frak. Uczniowie klas 7 i 8 oraz szkół średnich przez 4 godziny doskonale bawili się przy znanej i lubianej przez nich muzyce. Ponadto nie brakowało różnych konkursów i zabaw.

Młodzi ludzie z Chrystusem w sercu oraz zadowoleni z udanej zabawy powrócili do domów. Teraz z niecierpliwością czekają na kolejną edycję.

 

Aleks Głowacz

 

 

NOWE ŻYCIE W PIESZYCACH

 

Kurs Nowe Życie – rekolekcje ewangelizacyjne – odbył się w dniach 10 – 12 stycznia w parafii Świętego Antoniego w Pieszycach. Miejscem Kursu był Dom naszych Sióstr Salezjanek, doskonale przystosowany do organizacji takiego ewangelizacyjnego „zamieszania”.  Trzy intensywne dni – od piątkowego wieczoru, przez całą sobotę do niedzielnego popołudnia – były kołataniem do serc ludzi; kołataniem Bożej miłości, która poszukuje grzesznika, pragnąc go uratować – zbawić. Bóg jest zakochany w człowieku – którego stworzył na swój obraz i podobieństwo. Trzy dni Kursu były próbą przeniesienia tej wiadomości z naszych umysłów do serca. Bo wszyscy o tym słyszeliśmy, ale niewielu z nas żyje tą prawdą. Kursy ewangelizacyjne są okazją, by pójść w tę stronę.

 

   Nowe Życie prowadziła ekipa kilkunastu osób świeckich z całej Diecezji Świdnickiej ze wspólnot Przyjaciół Oblubieńca pod przewodnictwem s. Wirginii Mielcarek, dominikanki z Kłodzka, i przy udziale księży z Wałbrzycha i Pieszyc. O zaangażowaniu księży świadczy także fakt, iż na czas Kursu w parafii zostały przerwane odwiedziny kolędowe. Wraz z organizatorami Kurs zgromadził ok. 70 osób. Wśród nich byli mieszkańcy wielu okolicznych miejscowości, a nawet Kłodzka, Kudowy i Wrocławia.

 

  Oprócz Nowego Życia w naszej diecezji organizowane są także inne kursy pogłębiające wiarę, relacje w rodzinie i relacje w naszych środowiskach zamieszkania i pracy. Już na wiosnę w Bielawie ma się odbyć kurs dla małżeństw. To okazja do zmiany jakości naszego życia. Warto z niej korzystać.

 

Ks. Rafał Szuba

 

 

 

 

 

O Narodzeniu Dzieciątka Jezus

 

Szkolne Jasełka

W dniu 20 grudniu 2019 r. w piątek odbyły się szkolne Jasełka.

Brały w nim udział

Aleksandra Walczuk – II c, Agatka Izdebska – II c, Grzesiu Góralczyk II C, Kamila Staciwa – IV A, Joanna Ochałek – IV A, Hania Ochałek – IV A, Hania Płusa – IV A, Kinga Rosińska – IV B, Dawid Pluta – V A, Paulina Jasińska – VIII A, Julia Janeczek VIII A, Zygmunt Sośniak – VIII a, Aleksandra Izdebska VI A, Gaja Kopera – VI A, Maciej Chodowie – VIII A

 

Akustyk – Zbyszek Szyja, pomocnicy – Marcinowi Szczyrkowskiemu VIII A, Szymonowi Bakalarzowi VII A, Karol Suchy VII A, Fabianowi Krzakowi VII A.

Krzysztof Tuleja – choinki,

Mateusz Bakalarz woźny – pomoc przy scenografii

Michał Wolanin – elementy scenografii

 

Przypomnieli świętą historyję o Narodzeniu Pańskim

Jezus – Syn Boga Żywego, nasz Bóg – Zbawiciel, który przyszedł na świat, aby nas zbawić i dać szansę na życie wieczne

Urocze było wspólne kolędowanie artystów i społeczności uczniowskiej

 

 

Był obecny ks. Edward  Dzik – proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Pieszycach.

 

Zespół muzyczny w składzie;

Gaja Kopera – skrzypce, ks. Rafał Szuba – skrzypce, Ola Izdebska – flet poprzeczny, Maciej Chodowiec – trąbka, ks. Mateusz Kulig - gitara

 

 

 

Diecezjalna Plejada Świętych

„…Tak i ja, tak i ty możesz świętym być…”

 

  22 listopada br. w Ząbkowickim Domu Kultury odbyła się już trzynasta edycja diecezjalnej Plejady Świętych, promująca świętych i błogosławionych. W imprezie wzięło udział 150 dzieci z Diecezji Świdnickiej.  Wśród nich byli reprezentanci pieszyckiej Jedyneczki: Jakub i Lidia Szymańscy – zajęli I miejsce oraz Grzesiu Góralczyk – zdobył wyróżnienie (w kategorii klas I-IV).

 

   Impreza odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe: klasy I – IV, sp V-VIII. Młodzi artyści występując na deskach ZDK przedstawili postacie świętych mówiąc prozą, poezją oraz śpiewając czy przedstawiając scenki parateatralne.

 

   Jak co roku Imieniny Świętych zostały zorganizowana przez parafię pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Przedszkolnymi w Zwróconej, przy współpracy miasta Ząbkowice, pod patronatem JE bp Ignacego Deca.

 

   Wśród wielu zaproszonych gości na plejadzie był obecny JE bp Adam Bałabuch. W rozmowie dla Krajowej Agencji Informacyjnej, powiedział m.in.– Cieszę się, że ta inicjatywa trwa, ponieważ musimy pokazywać dzieciom i młodzieży piękne wzorce do naśladowania. Chodzi o to, by oprócz wzorców, które pokazuje świat, potrafili pokazać ludzi, którzy pięknie żyli i osiągnęli życie wieczne i są dla nas wzorem do naśladowania w różnych wymiarach życia. To dobrze, że dzieci poznają przykłady świętych. Myślę, że to będzie procentować w ich życiu chęcią naśladowania tych świętych.

 

   Nasi przedstawiciele godnie nas reprezentowali. Brawo! Gratulujemy wyniku!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Bal Świętych

 

   W dniu 24 października 2019 r. odbył się pierwszy Bal Świętych zorganizowany przez parafię św. Antoniego w Pieszycach dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej.

   Jak na prawdziwy bal przystało prowadzony był przez p. Andrzeja i Grzegorz z Dolnośląskiego Bractwa Wodzirejów Freak Frak. Było dużo dobrej zabawy i muzyki, wiele konkursów i aktywnych form wspólnego spędzania czasu. Panowała świetna atmosfera. Jednak można w atrakcyjny sposób mówić i przedstawiać wartości bliskie naszej kulturze i chrześcijańskiej cywilizacji.

Podczas balu odbyły się szkolne eliminacje Plejady Świętych. Jury w składzie:

s. Maria Dobosz, ks. Rafał Szuba oraz Dorota Słupska Kresa, po długiej i burzliwej naradzie ogłosiło werdykt: w kategorii klas I-IV:

·        I miejsce Grzegorz Góralczyk, który zaprezentował postać św. Piotra,

·        I miejsce ex aequo: Lidia i Jakub Szymańscy za przedstawienie postaci św. Huberta,

·        II miejsce Kinga Rosińska za przybliżenie postaci swojej patronki św. Kingi,

·        III miejsce Zuzanna Enözel, która zaprezentowała sylwetkę św. Zuzanny,

·        III miejsce Adam Sowiński, który przypomniał osobę św. Jana Pawła II.

 

·        Wyróżnienie otrzymali: Agata Izdebska, Szymon Klimuntowski oraz Filip Szwaja.  

 

   Pomysłodawcy chcieli w opozycji do neopogańskiego święta Helloween, promowanego przede wszystkim ze względów komercyjnych podkreślić wartości chrześcijańskie oraz przypomnieć, że ...”Taki duży, taki mały, możesz świętym być”...W następnym roku kolejny bal. Do zobaczenia!

 

tekst i zdjęcia: DSK

DSK

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

Rekolekcje w rytmie rap

 

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Harcerskiej Pieszyckiej Organizacji Podziemnej trwały rekolekcje wielkopostne w dniach 20, 21, 22 marca br.

 

Poprowadził je ks. Jakub Bartczak. Uczniowie powitali duszpasterza w sposób śpiewający. Wiedzieli znając pasje ks. Jakuba, że ta forma przypadnie mu do serca. Kapłan bowiem od wielu lat ewangelizuje nagrywając płyty hip-ho-/rap („Powołanie”, „Po prostu wierzę”, „Bóg jest, działa”). Ksiądz Jakub porwał do wspólnego śpiewania uczniowską brać. Młodzi ludzie z wielkim zainteresowaniem słuchali nie tylko jego piosenek, ale również próbowali odpowiadać na istotne pytania. Zostało poruszonych wiele kwestii dotyczących naszego życie w perspektywie Pisma Świętego.

Trzydniowe rekolekcje zakończyły się w piątek 22 marca br. wspólną Mszą Świętą, nabożeństwem Drogi Krzyżowej oraz spowiedzią w kościele pw św. Antoniego z Padwy w Pieszycach.

Co z nich pozostanie w naszych sercach, w naszym codziennym życiu przy podejmowaniu trudnych decyzji? Wiadomo, że my – chrześcijanie powinniśmy kierować się na co dzień Dekalogiem, Ewangelią i Dwoma Przykazaniami Miłości. Powinniśmy spróbować odpowiedzieć pozytywnie na miłość naszego Stwórcy „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (J 3,16-18).

DSK

 

DSC_1836

 

SEMINARIUM ODNOWY WIARY W PIESZYCACH

17 lutego przeżywaliśmy w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Pieszycach niedzielę ewangelizacyjną. Ks. Krzysztof Augustyn z Dzierżoniowa wraz z grupą osób świeckich ze wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca z parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie przybliżyli ideę Seminarium Odnowy Wiary, które od 20 lutego odbywa się w Pieszycach w każdą środę o godz. 18.00. Spotkania mają miejsce w Domu Sióstr Salezjanek przy ul. Ogrodowej 48 w Pieszycach. Ks. Krzysztofowi zadaliśmy kilka pytań:

Czym jest Seminarium Odnowy Wiary?

Ks. Krzysztof Augustyn: Seminarium Odnowy Wiary (SOW) prowadzone przez wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca to rekolekcje ewangelizacyjne, które trwają 13 tygodni. Celem SOW jest doprowadzenie jego uczestników do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem, a następnie pogłębiania tej relacji we wspólnocie Kościoła. Cele zakładane przez SOW osiągane są dwiema równoległymi ścieżkami: poprzez osobistą pracę uczestników oraz cotygodniowe spotkania. Praca własna polega na codziennym rozważaniu tekstów Pisma Świętego zebranych w specjalnie przygotowanym podręczniku. Natomiast raz w tygodniu wszyscy uczestnicy seminarium gromadzą się w kościele, aby słuchać nauczań oraz wspólnie się modlić. Przez 13 tygodni uczestnicy podprowadzani są do osobistego wyznania wiary w Jezusa Chrystusa.

Jakie są Księdza doświadczenia z SOW?

Niecałe dwa lata temu miałem okazję prowadzić SOW w parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, gdzie posługuję jako wikariusz. Muszę przyznać, że było to bardzo duże wydarzenie, które wymagało ogromnego nakładu pracy, poświęconego czasu i serca, zarówno mojego, jak i wielu osób, bez których seminarium nie mogłoby się odbyć. Widzę także z perspektywy czasu, jak do poprowadzenia tego dzieła przygotowywał mnie Bóg poprzez uczestnictwo w wielu kursach prowadzonych przez Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji. SOW to bardzo dobre narzędzie do ożywienia życia parafii, a przede wszystkim do rozpoczęcia budowania środowiska ewangelizacyjno-formacyjnego w danym miejscu. Osoby, które po przeżyciu seminarium dalej wzrastają we wspólnocie, odpowiednio pokierowane, wspaniale potrafią prowadzić kolejne dzieła ewangelizacyjne.

Jaki wpływ na ludzi, których Ksiądz zna, miało SOW?

Przełomowy. Szczególnie dla osób trwających do dziś we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca, która powstała na zakończenie SOW. To największa radość dla mojego kapłańskiego serca, kiedy widzę jak dynamicznie wzrastają. Dziś cieszy mnie to, że przeżywają swoją codzienność w żywej relacji z Bogiem, który przestał być dla nich kimś dalekim, niepoznawalnym, a stał się najbliższą osobą w ich życiu. To prowadzi też do tego, że potrafią dzielić się tym doświadczeniem z innymi – poprzez dawanie świadectwa, uczestnictwo w ekipach kursów ewangelizacyjnych czy współprowadząc rekolekcje.

 

MiserArt

 

   28 stycznia 2019 roku pieszycka młodzież z Ruchu Młodzieży Antoniego (w skrócie RMA) rozpoczęła swoje ferie całodniowym wyjazdem do Wrocławia. Opiekunem grupy był ks. Rafał Szuba.

 

   Pierwszym celem wycieczki był MiserArt. Jest to strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia – miejsce, gdzie ludzie wychodzący z bezdomności tworzą sztukę, rzemiosło i wynalazki; wśród nich stoły-ogrody. Młodzież poznała tu wiele ciekawych osób. Utwór zespołu Chwilantropia pt. „Nie mówię nie” wprowadził w działalność MiserArtu. Następnie młodzież przystąpiła do pracy i samodzielnie wykonała koszulki z logo RMA metodą sitodruku. Sprawiło to każdemu wiele satysfakcji. Kolejnym zadaniem było zrobienie własnej pizzy, która po upieczeniu w prawdziwym piecu chlebowym bardzo szybko zniknęła z talerzy. Była po prostu przepyszna.

 

  Ponadto młodzi udali się do Centrum Rozrywki  Laser tag Zona 71. Tam też przez trzy godziny się utożsamiali się z bohaterami oraz podejmowali różne wyzwania, a wszystko to działo się w specjalnym labiryncie.

 

  Wszyscy w tym dniu wspaniale się bawili.

Aleks Głowacz

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI PARAFII

 

 

Facebook.jpg

KLIKNIJ I ODWIEDŹ NAS
PIESZYCE NA XXXI ŚDM

WIRTUALNA WYCIECZKA
NASZE ORGANY

 

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego z Padwy
ul. Ks. Prał. F. Bieleckiego 1
58-250 Pieszyce
tel. 074 83 65 226
e-mail: edward.dzik@wp.pl