image001.png 

 

 

 

ŚWIĘCI PRZYCHODZĄ DO DOMU

 

Przyjechali do nas 13 października 2017 r., w stulecie ostatniego objawienia w Fatimie. 23 września br. rozpoczęli odwiedziny w naszych domach. Mowa o Franciszku i Hiacyncie – świętych dzieciach z Fatimy. Ich relikwie przywieźli przed rokiem nasi pielgrzymi. Teraz święte dzieci odwiedzają domy naszych parafian – zaczynają od dzieci pierwszokomunijnych. Posłuchajmy opowieści mamy pierwszego dziecka, goszczącego tak niezwykłych gości:

 

 

Podczas zebrania dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych, Ksiądz Edward opowiedział nam o cudownym wyzdrowieniu chłopca, po tym jak do jego domu przyniesione zostały relikwie Dzieci Fatimskich, przy których wszyscy zebrani modlili się o zdrowie chłopca. Za podpowiedzią Siostry Beaty Ksiądz Proboszcz zdecydował o peregrynacji relikwii w rodzinach naszej parafii. Uważam, że to piękny sposób na zbliżenie się poprzez świętych do Matki Bożej, a przez Jej Serce do Boga. W dzisiejszych czasach w wielu domach nie ma modlitwy, zwłaszcza takiej wspólnej rodzinnej, a obecność relikwii sprawia i trochę wymusza takie bycie razem choćby na chwilę. Z własnego doświadczenia wiem, że rodzinna modlitwa ma niezwykłą siłę. I nie chcę się tu kreować na poprawną chrześcijankę, bo dopiero od niedawna udało mi się „namówić” całą moją rodzinę do wspólnej modlitwy. Początki były trudne, ciężko było oderwać się od swoich spraw i w określonym czasie klęknąć do modlitwy. Dziś mogę powiedzieć, że weszło nam to „w krew” i jest to cenny czas, który spędzamy razem. Często po modlitwie wywiązuje się rozmowa, która jest doskonałą okazją do przekazania dzieciom ważnych kwestii w nawiązaniu do przeczytanej Ewangelii.

Wracając do relikwii, z radością przyjęłam propozycję Księdza przyjęcia ich do domu. Nie wiem czym sobie zasłużyliśmy, aby jako pierwsi dostąpić takiej wielkiej łaski. Początkowo czułam się niezręcznie, ale oddałam Bogu moje obawy i wiem, że Ojciec chciał posłać pastuszków z Fatimy właśnie do nas.

PS

Wieczorem, pierwszym namacalnym faktem obecności Małych Świętych, był fakt, ze „padł” telewizor. To taki zabawny element, ciekawe co będzie dalej? 

 

Mama Rafała

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Takie rzeczy mamy za płotem!

 

Z ministrantami, którzy nie przespali soboty, zdobyliśmy Górę Zameczną

– razem z miejscami dawnego grodziska, gdzie przed wiekami zaczęły się Pieszyce.

 

    Górę Zameczną otaczają Pieszyce, Rościszów i Kamionki. Z każdej z tych miejscowości można się na nią wspiąć, wystarczy wyjść za opłotki. W masywie Zamecznej jest kilka niższych szczytów, m.in. Forteczna i Grodzisko od strony Rościszowa, gdzie była pierwsza pieszycka osada w czasach Piotra Własta przed ośmioma wiekami. Tam właśnie zrobiliśmy zdjęcia, które widzicie obok.

Nie tylko Wielka Sowa jest w naszej okolicy. Wystarczą dwa kwadranse, by zobaczyć coś ciekawego, zdobyć któryś ze szczytów i odkryć rąbek historii. Na wyciągnięcie ręki!

 

Ks. Rafał Szuba

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Pielgrzymka na Litwę i do Polski północno-wschodniej

 

   Grupa pielgrzymów z parafii św. Antoniego z Pieszyc w dniach od 30 kwietnia do 5 maja wraz z ks. proboszczem  prał. Edwardem Dzikiem oraz ks. prof. Tadeuszem Fitychem wyruszyła na pielgrzymkę autokarową do sanktuariów Polski północno-wschodniej i na Litwę. Są to miejsca święte i historycznie ważne dla naszej Ojczyzny.

   Pielgrzymi zwiedzili Gietrzwałd, gdzie objawiała się Matka Boża od 27 czerwca do 16 września 1877 i nawiedzili tamtejsze Sanktuarium. Udali się do Św. Lipki, gdzie zobaczyli klasztor oo. Jezuitów wraz z Bazyliką Nawiedzenia NMP - łaskami słynący obraz MB Świętolipskiej. Odwiedzili Augustów, gdzie odbyli rejs po Jeziorze Augustowskim wraz z postojem w Studziennicznej, gdzie Msze św. odprawiał św. Jan Paweł II. Udali się do  Kowna, gdzie zwiedzili Starówkę Kowieńską: ruiny zamku kowieńskiego, ujście Wilii do Niemna, Kościół OO. Bernardynów słynący z produkcji tabaki, Ratusz zwany "białym łabędziem", Katedrę Kowieńską.  Podążyli się do Wilna, gdzie zwiedzali Cmentarz na Rossie,  w którym spoczywa wielu wybitnych Polaków i udali się do Kościoła św. Piotra i Pawła - perły baroku. Duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu wzbudziła Kaplica MB Ostrobramskiej i Cerkiew Św. Ducha - miejsce prawosławnych pielgrzymek do grobu 3 Męczenników uznanych za świętych (jedna z najpiękniejszych cerkwi w Wilnie). Pielgrzymi zobaczyli również Klasztor oo. Bazylianów, Celę Konrada – gdzie był więziony Adam Mickiewicz wraz z innymi filomatami, Kościół św. Kazimierza - patrona Litwy, Plac Ratuszowy. Z góry Trzech Krzyży podziwiali przepiękną panoramę starówki wileńskiej. Pielgrzymka zatrzymała się również w Trokach gdzie znajduje się piękny zamek na wyspie oraz kościół WNMP z cudownym obrazem Matki Bożej Trockiej.  Na zakończenie pielgrzymi udali się do Sokółki, gdzie nawiedzili kościół pw. Św. Antoniego, w którym wydarzył się Cud Eucharystyczny. Tam została odprawiona Msza św. i jedna z intencji, dziękczynna była ofiarowana dla  ks. proboszcza  prał. Edwarda Dzika o błogosławieństwo Boże, zdrowie i opiekę  Matki Bożej z okazji jubileuszu - 40 rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich Pielgrzymka miała bogaty program. Wspomnienia i duchowe przeżycia pozostaną na długo w pamięci każdego uczestnika pielgrzymki.

 

Teks i foto:

PB

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

                

 

 

W Pieszycach zaczęto świętować ten dzień już w sobotę 28 kwietnia br.

Lokalna społeczność odpowiedziała pozytywnie na zaproszenie

Doroty Koniecznej – Enozel – burmistrz miasta,

która wraz z gospodarzem miejsca – ks. Edwardem Dzikiem – proboszczem

parafii pw. św. Antoniego z Padwy, powitali zebranych.

Od godziny 14 malowano flagę narodową na fragmencie muru parafialnej nekropolii. Tuż obok jesienią będzie odsłonięty Pieszycki Panteon Pamięci.

Inicjatorami tego projektu jest Stowarzyszenie Gór Sowich „Pasjonat”.

   

       Na spotkanie przybyły całe rodziny, uczniowie pieszyckiej Szkoły Podstawowej Nr 1, Przedszkola Publicznego nr 1, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek...Impreza odbyła się w radosnej atmosferze i przy słonecznej pogodzie.

Kultywowanie postaw patriotycznych budujących poczucie tożsamości narodowej, wychowanie do wartości młodych pokoleń Polaków jest coraz bardziej obecne w przestrzeni publicznej, co może tylko cieszyć.

Święto 2 maja jako Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej zostało wprowadzone w roku 2004. Organizatorem spotkania był Urząd Miasta i Gminy w Pieszycach. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

 

DSK

DSK

FOTOREPORTAŻ

 

 

Nasi górą

Dawid Pluta, uczeń klasy III a Szkoły podstawowej Nr 1 w Pieszycach,

został laureatem Diecezjalnego Konkursu plastycznego „Duch Święty i Jego dary w życiu Jana Pawła II”, zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Wałbrzychu.

 

    Dawid pod opieką szkolnej katechetki – s. Beaty Huszczo, w towarzystwie rodziny 13 kwietnia br. odebrał z rąk JE Biskupa Adama Bałabucha oraz Leonarda Górskiego – dyrektora wałbrzyskiej placówki oświatowej nagrodę za zdobyte I miejsce w kategorii klas I – III. Gratulujemy!

Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim, którzy wzięli udział na etapie szkolnym i pogratulować pomysłowości i podjętego wysiłku. Dziękujemy Rodzicom za mobilizację i wsparcie dzieci. Każdy trud przynosi sukcesy i zwycięstwa te małe i wielkie.

Konkurs zachęcał uczniów do otwierania się w swoim codziennym życiu na dary Ducha Świętego oraz pobudzał uczniów do naśladowania św. Jana Pawła II w powierzaniu się Duchowi Świętemu. I jeszcze kilka migawek fotograficznych.

 

s. Beata Huszczo FMA

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Jarmark Wielkanocny

 

W dniu 24 marca br. w wigilię Niedzieli Palmowej odbył się w Centrum Kultury Pieszycki Jarmark Wielkanocny.

 

   Królowały na nim pisanki, kraszanki i baranki po polsku i czesku. Kolejna edycja tej cyklicznej imprezy zgromadziła wielu przedstawicieli lokalnej społeczności. Na stoiskach królowały: rękodzieło artystyczne i tradycyjne, świąteczne ozdoby, pachnące wypieki oraz przepyszne wędliny....Wśród wielu świątecznych stoisk wyróżniały się m. in.: Stowarzyszenia Gór Sowich „Pasjonat”, Świetlicy Środowiskowa „Tęcza” oraz Szkoły Podstawowej NR 1 w Pieszycach.

 

   Gwoździem jarmarku były występy dzieci i młodzieży. Trwały one, tak jak impreza, od godziny 14 do 18. Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego wymienimy z konieczności kilka, najciekawszych prezentacji.

Szkoła Podstawowa Nr 1 Pieszycach zaprezentowała układ taneczny zespołu, nad którym opiekę artystyczną od wielu lat roztacza Anna Piłat. Następnie zaprezentował się zespół wokalistek „Sekret”, w skład którego weszły: Kinga Makowska – zaśpiewała utwór „Zatańczyć z Tobą chcę:, Blanka Protaziuk – wykonała piosenkę „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, Milena Raczek – zaprezentowała song „Wiosenny Rock'n'roll”oraz Emilia Wolińska – zaśpiewała piosenkę „Blues bujany”. Opieka artystyczna zespołu – Elżbieta Adamska

Świetlica Środowiskowa „Tęcza” zaprezentowała układ taneczny swoich podopiecznych. Opiekunem grupy tanecznej jest Klaudia Watemborska.

Natomiast Zuzanna Łyś – uczennica Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia– zagrała ścieżkę dźwiękową z filmy „Amelia” - kompozytora  Yann Tiersen.

 

DSK

GALERIA ZDJĘĆ

 

Droga Krzyżowa ulicami Pieszyc

 

    23 marca tradycyjnie w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową w Pieszycach odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta. Jest to wspólne wydarzenie obu pieszyckich parafii, którym patronują: św. Jakub Apostoł i św. Antoni Padewski.  Na początku wierni zebrali się w kościele św. Jakuba, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców miasta. Następnie duszpasterze i wierni uczestniczyli w  nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której trasa wiodła ulicami miasta. Rozważając Mękę Pańską i śpiewając pieśni pasyjne podążyli za niesionym w procesji krzyżem. W rozważaniach i niesieniu krzyża wzięli udział przedstawiciel obydwu parafii. Zakończenie odbyło się w kościele św. Antoniego wystawieniem i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Wierni mogli również oddać cześć relikwiom Krzyża św. Każdego roku mieszkańcy Pieszyc chętnie i licznie uczestniczą w tym wyjątkowo pięknym pasyjnym wydarzeniu. Manifestują swoją wiarę i przynależność do Chrystusa.

 

P.B.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Kościół

Wielkopostne rekolekcje

„Duch, który umacnia miłość”

 

Pod takim hasłem rozpoczęły się 28 lutego (w środę) br. trzydniowe rekolekcje wielkopostne w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pieszycach. Prowadzi je rekolekcjonista ks. Rafał Masztalerz – Misjonarz Miłosierdzia.

 

Pierwszy dzień upłynął na rozważaniach o Miłości Bożej. Ewangeliczne spotkanie rozpoczęło się przywitaniem przez Społeczność Uczniowską pieszyckiej Jedyneczki rekolekcjonisty pieśnią zespołu niemaGotu - „Przybądź Święty”. Wspaniale zaprezentowali nasi uczniowie swoje talenty wokalne. W roku liturgicznym poświęconym Duchowi Świętemu w Kościele Katolickim piosenka ta zabrzmiała wielowymiarowo. Ks. Rafał Masztalerz przyłączył się wraz ze swym zespołem w składzie: Zbigniew Szyja – nauczyciel wychowania fizycznego w pieszyckiej SP Nr 1, tym razem wystąpił w potrójnej roli: akustyk, gitara i śpiew, ks. Rafał Szuba – katecheta w naszej Jedyneczce – skrzypce oraz Remigiusz Zubek – gitara i śpiew. Wspomniany Misjonarz Miłosierdzia jest znany ze swych muzycznych talentów. Jest znany, lubiany i ceniony, bowiem pięć lat swej posługi duszpasterskiej, w latach 2009 – 2014, spędził w dzierżoniowskiej parafii pw. Maryi Matki Kościoła.

 

Wielkopostne spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej w dwóch grupach: klasy I – IV, V – VII. Rekolekcjonista porwał naszych uczniów śpiewem, tańcem, mądrymi i przemyślanymi pytaniami. Dzieci spontanicznie i żywiołowo reagowały, chętnie i aktywnie uczestniczyły w rozważaniach o MIŁOŚCI. Uczniowie byli zachwyceni, Grono Pedagogiczne również.

Drugi dzień upłynął na rozważaniach o Walce... między Dobrem a złem, które toczą na codziennym poligonie naszego życia, każdego człowieka…

W piątek na terenie szkoły odbędzie się spowiedź i Msza Święta dla uczniów klas IV – VII oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla klas I - IV. Trzeci dzień upłynie pod hasłem przewodnim ZWYCIĘSTWA: Miłości nad naszym egoizmem, Prawdy nad kłamstwem, Światła nad ciemnością…

 

Kapłani pracujący w pieszyckiej parafii pw. św. Antoniego z Padwy, katecheci i pedagodzy z naszej Jedyneczki oraz Misjonarz Miłosierdzia, goszczący na zaproszenie proboszcza – ks. Edwarda Dzika, żywią nadzieję, że w naszych uczniach pozostanie ewangeliczny ślad rozważań tegorocznych rekolekcji. A ich uczestnictwo w sakramentach, które są śladami MIŁOŚCI JEZUSA, będzie bardziej świadome i dojrzałe.

Przecież „Bóg jest MIŁOŚCIĄ” – „Deus caritas est” – tak pisał w swej pierwszej encyklice papież Benedykt XVI, ogłoszonej i opublikowanej 25 stycznia 2006 r.

Pamiętajmy o tym wszyscy, że: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3, 16-18)

 

 

tekst i zdjęcia: Dorota Słupska – Kresa – katechetka SP Nr 1 w Pieszycach

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Dzień skupienia w Krakowie-Łagiewnikach

24.02.2018r.

 

   W naszej parafii działa Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, wyrastające z charyzmatu św. Siostry Faustyny, z jej duchowości i działalności apostolskiej. W jego skład wchodzi kilkanaście osób, a opiekę duszpasterską sprawuje ksiądz proboszcz Edward Dzik, który prowadzi spotkania formacyjne. Członkowie stowarzyszenia biorą udział w rekolekcjach i dniach skupienia organizowanych w Krakowie-Łagiewnikach. Jedno z takich spotkań odbyło się 24 lutego. Do Krakowa udała się czteroosobowa reprezentacja wraz z księdzem wikariuszem Pawłem Reizrem i panem organistą Janem Góralskim. W dniu skupienia wzięły także udział grupy z Katowic, Tarnobrzegu i Nowego Sącza. Uczestnicy wsłuchiwali się w wygłaszane konferencje, adorowali Najświętszy Sakrament oraz uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy klasztornej i w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Po modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia nasza grupa powróciła do Pieszyc.

 

ks. Paweł Reizer

 

20180224_091158.jpg20180224_091218.jpg20180224_110532.jpg20180224_111120.jpg

 

 

 

 

KARNAWAŁ W ORATORIUM

W sobotnie Oratorium (10 lutego) w domu Sióstr Salezjanek w Pieszycach było wesoło i kolorowo.

W duchu i charyzmacie ks, Bosko i Matki Mazzarello dzieci bawiły się na zabawie karnawałowej. Nie brakowało wspólnej zabawy, tańców i oczywiście konkursów z nagrodami. Niespodzianką był konkurs dla animatorów – wzajemne karmienie się kisielem; utrudnieniem były zawiązane oczy. Emocji było wiele, ale zwycięzca, jak to w konkursie, był jeden. Został wybrany król i królowa balu. Trzeba przyznać, że jury nie miało łatwego zadania.

Animatorzy  wraz z s. Beatą, dzięki dofinansowaniu sobotnich spotkań przez UMiG Pieszyce oraz zatroskaniu rodziców, zatroszczyli się, by wszystkie dzieci  otrzymały nagrody, miały możliwość słodkiego poczęstunku oraz dobrze i radośnie spędzić sobotni dzień. Radość dzieci jest naszą radością i wszyscy jesteśmy bliżej Boga, a niebo staje  się rzeczywistością pośród nas. Nie ma to jak wspólnota w której centrum jest Chrystus Dobry Pasterz.

27971904_2004195956500621_8209834027895430348_n[1]
27655044_2004198116500405_3351504452858433272_n[1]
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                                                                 

27751865_2004197103167173_76153886136249566_n[1],27972082_2004205176499699_4462101425635188936_n[1]
27657446_2004201459833404_8091883073542271809_n[1],27972316_2004206736499543_7604675521874665954_n[1]
27857765_2004207753166108_5232878428020900622_n[1]
27868005_2004207056499511_206945682271692450_n[1]
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Jubileusz patrona Salezjanów

Bieg po radość

 

31 stycznia br. - w środę w Dzierżoniowie, w  Niepublicznej Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek odbyła się druga edycja „Biegu po radość”. Organizatorzy zaprosili reprezentacje z powiatu dzierżoniowskiego.

 

            31 stycznia to ważny dzień w placówkach salezjańskich, gdyż jest to patronalne święto założyciela – św. Jana Bosko – genialnego wychowawcy i nauczyciela młodzieży.

Jak powszechnie wiadomo radość ma to do siebie, że nie można jej zatrzymywać, trzeba się nią dzielić. Dlatego zaproszono chętnych z klas IV – VII szkół podstawowych do wspólnego świętowania i dobrej zabawy. Uczestników obowiązywał głównie: dobry humor, wyśmienita zabawa i zespołowe wykonywanie zadań. Przydatna okazała się również podstawowa wiedza religijna oraz wiedza interdyscyplinarna z innych dziedzin nauki.

Na zaproszenie dzierżoniowskiej placówki Sióstr Salezjanek odpowiedziało 9 drużyn z naszego powiatu. Wśród nich była reprezentacja pieszyckiej Jedyneczki. Honory gospodarza pełniła Krystyna Baniak, która powitała wszystkich przybyłych na grę terenową. Pomysłodawczynią z ramienia dzierżoniowskiej placówki jest Katarzyna Gendasz. Imprezę rozpoczął wspólny taniec. Uczniowie Niepublicznej Szkoły Sióstr Salezjanek im. bł. Laury nauczyli swoich rówieśników kilku układów tanecznych, które mogą być wykorzystane, chociażby na zbliżających się zabawach karnawałowych. Następnie rozpoczął się bieg po dwunastu punktach umieszczonych na terenie placówki. Każda reprezentacja ciężko, ale też radośnie, pracowała na swój sukces. Ostatnim punktem było wspólne tworzenie plakatu z hasłem przewodnim „RADOŚĆ”. Każda reprezentacja miała na to zadanie ok. 20 minut. Hasło naszych uczniów brzmiało: „Dzielmy się radością jak chlebem i Ewangelią”. Naszą SP 1 w Pieszycach – Jedyneczkę – reprezentowali:

Szymon Garbera, Anastazja Klementowska, Natalia Zając – cała trójka z klasy 7 A, Szymon Bakalarz z 5 A oraz Wiktoria Pilarczyk i Izabella Szewczyk z 4 B. 

Gra terenowa trwała ponad trzy godziny. Werdykt szacownego jury brzmiał:

 

I miejsce – drużyna „Prymusy” z Ekologicznej Szkoły Podstawowej Nr 7 w Bielawie

II miejsce - „Promyczki  ze Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej

III miejsce - „Tuszynki” ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie

 

Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali dyplomy uznania za udział w imprezie. Z kronikarskiego obowiązku przypomnę nieśmiało, iż w roku poprzednim nasza reprezentacja z pieszyckiej Jedyneczki zajęła II miejsce na jedenaście drużyn. Wszyscy uczestnicy wraz z katechetami będą wspominać ten dzień z wielkim uznaniem dla organizatorów. Atmosfera spotkania była radosna i ciepła.

Gratulujemy organizatorom! Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Obyśmy umieli odwagę dzielić się radością jak chlebem i Ewangelią! Świat wówczas w nas i wokół nas byłby piękniejszy. Może spróbujmy już od dzisiejszego dnia...

Zachęcamy do obejrzenia również relacji fotograficznej zamieszczonej poniżej.

 

tekst i zdjęcia: Dorota Słupska – Kresa

BIEG PO RADOŚĆ GALERIA

 

Kolędowania czas

W Wigilię święta Objawienia Pańskiego -Trzech Króli

w pieszyckiej Jedyneczce zabrzmiały tradycyjne kolędy i współczesne pastorałki.

 

Była to pierwsza edycja Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Pomysłodawczynią i organizatorem jest Elżbieta Adamska. Wszystkie klasy z radością wzięły w nim udział. Już na początku grudnia odbyło się losowanie kolęd i pastorałek. Wszystkie klasy starannie przygotowały się przy wielkim wsparciu swoich wychowawców, wspomnianej organizatorki oraz szkolnych katechetów. Zadbano o stroje i zgranie wokalne klas. Na korytarzach i w gabinetach rozbrzmiewały pieśni o narodzeniu Syna Boga Żywego, co podkreślało atmosferę Świąt Narodzenia Pańskiego.

To chrześcijańskie święto mające uczcić obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienia człowieka do rozumnego poznania Boga, ma znaczenie dla współczesnych, czego dowodem są liczne orszaki Trzech Króli, czy wspomniane kolędowanie.

Atmosfera wspólnego kolędowania była radosna, zintegrowała społeczność uczniowską. Akustyk – Zbigniew Szyja zadbał o doznania muzyczne. Wszystkie klasy zaprezentowały się rewelacyjnie!!! Gratulujemy!!!

 

tekst: Dorota Słupska – Kresa

zdjęcia: Ewelina Taranek, Anna Mazurek oraz Wojciech Cilindź

KOLĘDOWANIE GALERIA ZDJĘĆ

 

Wśród nocnej ciszy...

 

22 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pieszycach odbyły się klasowe wigilie oraz Jasełka. W przedstawieniu wzięło udział 19 aktorów i cztery wokalistki.

 

Jak co roku, tuż przed świętami Narodzenia Pańskiego w pieszyckiej Jedynce odbyły się Jasełka. Widzom przypomniano wydarzenie sprzed dwu tysięcy lat. Narodziny Syna Bożego – Jezusa Chrystusa przewartościowały system wartości, sposób myślenia i działania wielu. Narodzona Miłość pozostawiła na wieki wiekuistą energię, która porusza światem, kosmosem i ludźmi. To niecodzienne wydarzenie przykuło uwagę wielu. Brawa jakie zgotowała im publiczność mówiły same za siebie. Kolejny raz będzie można obejrzeć artystów na deskach pieszyckiego Centrum Kultury w niedzielę – 7 stycznia 2017 r. o godz. 16. Polecamy!!!

 

DSK

zdjęcia: Ewelina Taranek Sp 1 Pieszyce

 

PC220223PC220224PC220227PC220235PC220248PC220260PC220265PC220281PC220290      

JASEŁKA GALERIA ZDJĘĆ

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

   16 grudnia 2017 r. w sobotnie popołudnie w pieszyckim Centrum Kultury odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Spotkali się na nim mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele szkół, zakładów pracy, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych.

    Wśród wielu stoisk były przygotowane stanowiska: Szkoły Podstawowej Nr 1, Akcji Katolickiej działającej przy parafii św. Antoniego, Stowarzyszenia „Pasjonat” czy Ośrodka Pomocy Społecznej. Można było na nich zakupić: wyroby rękodzieła artystycznego, ciasta, bombki, tradycyjne potrawy świąteczne, płytę nagraną z kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez dzieci z pieszyckich szkół. Na scenie można było obejrzeć je w wykonaniu m.in.: Emilii Wolińskiej, Hani Kilarskiej, Blanki Protaziuk – uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pieszycach. Opiekunem artystycznym młodych wokalistów jest Elżbieta Adamska. Dzieci z pieszyckiej Jedynki wystąpiły również w ramach MBP – CK: Aleks Głowacz w duecie z Dominiką Kosik, Kamila Staciwa, Wiktoria Mazurek... Uczniów przygotowała Beata Chodasiewicz.

Impreza ta umożliwiła spotkanie i integrację wielu środowisk. Gośćmi specjalnymi były polskie dzieci z Ukrainy, którymi opiekuje się podczas pobytu w Pieszycach Bernadetta Szczypka z Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach. One również zaśpiewały polską kolędę w ojczystym języku.

tekst i zdjęcia: Dorota Słupska – Kresa

Na zdjęciach: Wiktoria Mazurek, Emilia Wolińska, Kamila Staciwa, Oliwia Walicka, Polskie dzieci z Ukrainy

 

DSC_0233dsc_0222-1DSC_0248DSC_0250Polskie dzieci z Ukrainy

 

GLERIA ZDJĘĆ Z CENTRUM KULTURY W PIESZYCACH

 

 

„Kościelny” Sylwester z klockami Lego

   Dworek z Pana Tadeusza, Akropol, prezydencki Air Force One i wiele innych budowli, a wszystkie z klocków Lego, oglądali nasi ministranci w ostatnim dniu starego roku… liturgicznego (czyli 2 grudnia – dzień przed pierwszą Niedzielą Adwentu). Odwiedzili wystawę na stadionie we Wrocławiu. Była to okazja do wspólnego wyjazdu przed okresem wzmożonych obowiązków grudnia i stycznia. W kościele będą Roraty, Boże Narodzenie z licznymi przygotowaniami, potem chodzenie po kolędzie. A w szkole kończy się semestr, dużo zaliczeń. Chłopcy zasługują, by choć na jeden dzień wspólnie wyjechać na odpoczynek. Sami zarobili na ten wyjazd, sprzedając znicze na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Życzymy im dużo zapału w podejmowaniu zadań w szkole, służbie ministranckiej, a przede wszystkim w domu.

Ks. Rafał Szuba

 

Dworek z Pana TadeuszaNasi ministranci ze Św. Mikołajem

 

Cecyliada

 

    U Sióstr Salezjanek w Pieszycach odbył się 19 listopada festiwal muzyczny dla wychowanków Oratorium zwany Cecyliadą. Patronuje mu Św. Cecylia, patronka muzyki kościelnej. Była to okazja, by młodzi zaprezentowali swoje talenty muzyczne. Wystąpili wychowankowie, uczniowie szkoły podstawowej. Zaprezentowali bardzo ciekawe interpretacje znanych i mniej znanych piosenek. Mamy w Pieszycach wiele utalentowanych młodych.

Do Oratorium Sióstr Salezjanek przychodzą dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia odbywają się w soboty w godz. 12–15. Wraz z Siostrą Beatą dziećmi opiekuje się siedmioro animatorów. Odbywają się wspólne zabawy, konkursy, modlitwa. Jest czas na śpiewanie, naukę nowych umiejętności. Dzieci rozwijają swoje zainteresowania i poznają siebie nawzajem. Uczą się porozumiewać w grupie i respektować wspólne zasady.

 

Do Oratorium może dołączyć każde dziecko w wieku szkolnym.

Ks. Rafał Szuba

 

Cecyliada

 

Wydarzenie

Podwójny jubileusz

 

W piątek – 1 grudnia br. minęło 20 lat pracy duszpasterskiej ks. Proboszcza Edwarda Dzika w pieszyckiej parafii p.w. św. Antoniego z Padwy.

 

W piątkowy wieczór zebrali się w świątyni przedstawiciele wielu środowisk, aby podziękować swojemu Duszpasterzowi za tytaniczną pracę, trud, zaangażowanie… za wielokrotne wsparcie w sytuacjach trudnych, ale też pięknych… Pięknym słowom podziękowań towarzyszyło wzruszenie po obu stronach Ołtarza. Wśród dziękujących osób byli przedstawiciele m.in.: Akcji Katolickiej, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pieszycach, Służby Liturgicznej Ołtarza,  czy pracownicy Biura Poselskiego Michała Dworczyka – wiceministra Obrony Narodowej. Wielu parafian ma nadzieję, że ks. Prałat będzie nadal tak witalny, pełen pomysłów, a dalsze remonty pieszyckiej świątyni uzyskają dofinansowanie i przyczynią się do ich realizacji. To byłby najpiękniejszy prezent dla naszego Jubilata, który w maju 2018 r. będzie świętował 40 lecie kapłaństwa.

W tym samym dniu 20 lat temu powstał chór Petri Silva przy pieszyckiej parafii. Twórcą i założycielem był Piotr Kaja. Obecnie funkcję dyrygenta od roku 2000 pełni Beata Chodasiewicz. Chór w ciągu dwóch dekad zdobył wiele nagród i wyróżnień. Godnie reprezentuje Pieszyce na wielu festiwalach muzyki chóralnej nie tylko w Polsce.

Obojgu jubilatom życzymy dalszych sił do dalszejaktywności. Jesteście bardzo cenieni w Pieszycach.

 

Dorota Słupska-Kresa

Zdjęcia: archiwum parafii św. Antoniego w Pieszycach

 

 

ks.dzik

chór Petri Silva

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

Aktywnie włączają się w życie Kościoła

 

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka obchodzi swoje święto patronalne. Jest to dobra okazja do przybliżenia działalności oddziału Akcji Katolickiej działającego przy parafii pw. św. Antoniego w Pieszycach. Powstał on w 2000 r. Od tego momentu nieprzerwalnie aktywnie uczestniczy w życiu parafialnym, diecezjalnym i miejscowej społeczności. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (AK) liczy obecnie 16 osób oraz około 20 członków wspierających (sympatyków AK). Zrzesza parafian z różnych grup wiekowych, zawodowych i społecznych. Prezesem Akcji Katolickiej  jest  Krzysztof Kręt, natomiast wiceprezesem Wiesława Miętkiewicz. Asystentem kościelnym  jest  ks. prałat Edward Dzik, którego wspomagają wikariusze ks. Paweł Reizer i ks. Rafał Szuba. Spotkania Akcji Katolickiej odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca. W tym dniu parafia w sposób szczególny czci św. Antoniego Padewskiego – swojego patrona. Członkowie uczestniczą we Mszy św., a następnie spotykają się w salce na plebanii. Każde spotkanie poprzedza wspólna modlitwa, następnie przedstawiony jest temat związany z materiałem formacyjnym opracowanym przez Krajowy Instytut AK na dany rok. Omawiane są również aktualne sprawy Kościoła, wspólnoty parafialnej oraz związane z działalnością parafialnego oddziału.  Członkowie Akcji Katolickiej wypełnia zobowiązania wynikające    z zadań statutowych. Włączają się aktywnie w oprawę liturgiczną Mszy świętych i nabożeństw odprawianych przy okazji świąt i uroczystości religijnych. Uczestniczą w spotkaniach, rekolekcjach formacyjnych, dniach skupienia, które organizowane są przez Instytut AK Diecezji Świdnickiej. Organizują Dzień Papieski. W okresie Bożonarodzeniowym wspólnie z innymi grupami parafialnymi pomagają w organizacji opłatka dla chorych i samotnych (ok. 100 osób). Uczestniczą w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Gminę Pieszyce, wystawiając swoje stanowisko. Współpracują z Siostrami Salezjankami, z młodzieżą. Corocznie organizują bezalkoholową Biesiadę Odpustową, na której integrują lokalną społeczność i  promują zdrowy tryb życia. Biorą udział we wszelkich pracach związanych z remontem kościoła parafialnego. Oddział podejmuje wszelkie inicjatywy o charakterze religijnym, patriotycznym, kulturalnym, charytatywnym czy gospodarczym.

Członkowie Akcji Katolickiej są moimi bliskimi współpracownikami, dyspozycyjnymi do działania w różnych dziedzinach, są bardzo chętni do pomocy, zawsze mogę  liczyć na ich wsparcie. Z zaangażowaniem podchodzą do wszystkich spraw związanych z życiem parafii. Za to jestem im bardzo wdzięczny i doceniam ich ofiarność.  Zawsze wspieram grupy i ruchy, które w parafii działają i które chcą iść Bożą drogą - mówi ks. prałat Edward Dzik. Członkostwo w Akcji Katolickiej stwarza możliwość działania na wielu płaszczyznach, pozwala na aktywne włączanie się w życie Kościoła – dodaje Prezes Oddziału Akcji Katolickiej Krzysztof Kręt. Zachęcamy wszystkich do wstąpienia w szeregi Akcji Katolickiej. Zapraszamy na spotkania formacyjne. Czekamy na osoby, które  wzbogacą nas swoją pobożnością, pomysłami i aktywnością. Ojciec Święty Franciszek zachęca, aby nie spędzić życia ”na kanapie”, a członkostwo w Akcji Katolickiej jest doskonałą formą czynnego udziału we wspólnocie chrześcijańskiej.

 

Tekst i zdjęcie P.B.

 

Czlonkowie Akcji Katolickiej

 

Zdjęcie Członków Oddziału Akcji Katolickiej

działającego przy parafii pw. św. Antoniego w Pieszycach.

 

Nasze dzieci jeżdżą

 

·        Najgorliwsi podczas wakacji ministranci z parafii św. Antoniego w Pieszycach pojechali z ks. Proboszczem Edwardem Dzikiem do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Krakowa. W Kalwarii witał ich o. Micheasz, bernardyn, który głosił w Pieszycach rekolekcje i nasi ministranci już go znali. W Wadowicach zwiedzili nowe multimedialne muzeum w domu papieża, a w Krakowie widzieli m.in. nowe Sanktuarium św. Jana Pawła II i jego zakrwawioną sutannę, którą miał na sobie w dniu zamachu na jego życie.

Tekst Ks. Rafał Szuba

 

1 O. Micheasz, Zygmunt, Aleks, Maciek i Ks. Proboszcz Edward Dzik

2 Sutanna Papieża z dnia zamachu

 

 

·        Także dzieci, które najczęściej przychodziły na październikowe nabożeństwa różańcowe pojechały jak co roku na swoją pielgrzymkę. W roku fatimskim udały się do nowo ustanowionego sanktuarium fatimskiego naszej diecezji w Polanicy Zdroju Sokołówce. Ojcowie Sercanie Biali, gospodarze tego miejsca, z radością otworzyli swoje progi dla dzieci, które wraz z ks. Pawłem i s. Beatą, katechetką, mogły zobaczyć muzeum misyjne, zwiedzić klasztor, bawić się przy ognisku na polanie, a przede wszystkim dotknąć figury MB Fatimskiej, która przez 3 lata peregrynowała po wszystkich parafiach naszej diecezji.

Tekst Ks. Rafał Szuba

3 Różańcowe dzieci

4 Z o. Zdzisławem w Sanktuarium Fatimskim w Polanicy Zdroju Sokołówce

5 a teraz czas na ognisko

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Relikwie z Fatimy

 

W pieszyckiej świątyni pw. św. Antoniego z Padwy odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętych pastuszków z Fatimy: Hiacynty i Franciszka.

 

·         Relikwie zostały przywiezione przez ks. proboszcza Edwarda Dzika z pielgrzymki do portugalskiej miejscowości, gdzie sto lat temu ukazała się Maryja trójce pastuszków. W roku stulecia objawień to wydarzenie ma wymowną symbolikę. Uroczystości przewodniczył JE bp Adam Bałabuch. Licznie zgromadzeni pieszyczanie modlili się podczas Różańcowego Nabożeństwa oraz Eucharystii. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przygotowali uroczystą liturgię październikowej Mszy. Wtorkowy wieczór zintegrował miejscową społeczność na oddawaniu czci Maryi. Na nowo wybrzmiało orędzie z Fatimy. Jaka będzie indywidualna odpowiedź tego wezwania zależy od każdego uczestnika. Każdy z nas może być tą Bożą iskrą…

 

Dzieci fatimskie na czele procesji z relikwiami

ARTYKUŁ NA STRONIE DOBY

 

 

 

PLEJADA ŚWIĘTYCH

 

31 października br.  w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pieszycach odbyła się kolejna edycja Plejady Świętych. Data ta nie jest przypadkowa. W wigilię Wszystkich Świętych odbyły się symboliczne imieniny dusz zbawionych. Jest to atrakcyjna propozycja Kościoła Katolickiego, aby w opozycji do neopogańskiego święta Halloween celebrować postaci świętych. Uczniowie przedstawili życiorysy ludzi, których możemy naśladować w codziennym życiu.

 

     Uroczystość brawurowo poprowadzili Magda Klepuszewska i Jacek Braniuk z klasy 4 C. Wystąpiło 19 przedstawicieli z klas II – VI. Jury w składzie: Magdalena Skrzypczak – dyrektor SP Nr 1 w Pieszycach, s. Maria Jędrak – dyrektor Zgromadzenia Sióstr Salezjanek w Pieszycach, ks. Paweł Raiser – wikariusz z parafii św. Antoniego z Padwy w Pieszycach oraz Eugenia  Chrobot – przewodnicząca Rady Rodziców pieszyckiej placówki; musiało podjąć trudną decyzję. Zgodnie z werdyktem jury miejsca w klasach I – III zajęli: I miejsce - Jakub Szymański, z klasy 2 A, który przedstawił postać św. Jerzego; II miejsce – Hanna Kilarska – 2 A, przypomniała sylwetkę św. Rity, III miejsce w kategorii klas młodszych zajął Dawid Pluta z klasy 3 A, który zaprezentował świętego pastuszka z Fatimy – Franciszka. W kategorii klas IV – VII – I miejsce  zajął Aleks Głowacz z klasy 6 B, przypomniał postać św. Wojciecha, II miejsce zajęła Karolina Wagnerowska z klasy 4 A, która w śpiewający sposób przypomniała postać św. Hiacynty z Fatimy, III miejsce zajęła Wiktoria Pilarczyk z klasy 4 A. Przypomniała nam osobę swojej patronki św. Wiktorii. Wyróżniono również osoby: Lenę Żuławińską z klasy 2 A, która zaprezentowała sylwetkę matki Jezusa – Maryję oraz Karolinę Kwiatkowską z klasy 3 C. Przedstawiła osobę św. Hiacynty z Fatimy. Wśród klas IV – VII wyróżniono: Daniela Raczka z klasy 4 D, który przypomniał postać św. Maksymiliana Kolbę oraz Izabellę Szewczyk z klasy 4 B. Przypomniała sylwetkę swojej patronki św. Izabelę.

     Kolejna edycja Plejady Świętych w pieszyckiej podstawówce upłynęła w rodzinnej atmosferze. Podczas obrad jury oczekiwania na werdykt uświetnili swoją grą: s. Beata Huszczo na gitarze, a ks. Rafał Szuba na skrzypcach. Publiczność śpiewała piosenki m.in. z repertuaru Arki Noego – „ Tak i ja, tak i ty, możesz świętym być”. Imprezę odwiedził ks. Edward Dzik – proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Pieszycach. Młodzi adepci sztuki teatralnej po raz kolejny oswoili się ze scenicznym stresem. Chyba już dzisiaj powinniśmy zbierać od nich autografy, bo już nie długo może być za późno – będą spore kolejki.

      Do Diecezjalnej Plejady Świętych do Ząbkowic Śląskich w dniu 17 listopada zakwalifikowali się: Aleks Głowacz, Karolina Wagnerowska, Jakub Szymański oraz Hania Kilarska. Trzymamy za Was kciuki!

 

tekst: Dorota Słupska – Kresa

zdjęcia: archiwum Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pieszycach i inne

1 Etap szkolny

 

 

22885876_1594825490584144_1194640506437366177_n

 

DSC00459DSC00419

DSC00420DSC00449

DSC00430

DSC00433

 

2 Etap diezecjalny. Bp Ignacy wręcza nagrody (1)

3 Uczestnicy na scenie w Ząbkowicach Śl.

 

 

 

 

 

 

Facebook.jpg

KLIKNIJ I ODWIEDŹ NAS
PIESZYCE NA XXXI ŚDM

WIRTUALNA WYCIECZKA
NASZE ORGANY

 

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego z Padwy
ul. Ks. Prał. F. Bieleckiego 1
58-250 Pieszyce
tel. 074 83 65 226
e-mail: edward.dzik@wp.pl